Поздоровляємо усіх с потрійним святом!

14 січня – потрійне свято: Обрізання Господнє, Василія Великого і «Щедрий вечір» (старий Новий рік).

Славнозвісні «три празники» вшановуються урочисто Православною Церквою і народними традиціями.

Святий Василь

В цей день ми святкуємо Свято Обрізання Господнього, коли Христа нарекли іменем Ісус, щоб явною була Його людська природа. Святий Теодор Студит називає св. Василія «батьком грецького чернецтва й найпершим з усіх отців».

Того ж дня вшановують пам’ять одного з отців Церкви — Василія Великого.

Святий написав багато праць, залишивши по собі велику духовну спадщину – це твори догматичні, моральні, аскетичні, полемічні, пояснення Святого Письма, 366 листів. Він уклав текст Божественної Літургії, приклався до формування вчення про Пресвяту Трійцю. Його визнають Великим Вчителем Церкви.

Святий Василь зробив дуже багато для віруючих людей, зокрема допомагав їм не втратити віру, закликав до терпіння, смирення та мужності. Василь Великий заснував два монастирі — жіночий і чоловічий, у кожному окрузі своєї митрополії утримував богадільні та будинки для прочан. Його життя — справжній зразок для наслідування.

В цей день святкується старий Новий рік. Вітаємо наших відвідувачів с Новим роком по старому стилю! Здоров’я, щастя, миру в Україні та Божого благословення нам усім!

У цей день за давньослов’янською традицією засівають та щедрують.

Цього дня діти прокидаються дуже рано, бо в них важлива справа — посівати треба. Із самого ранку хлопці набирали в рукавички й кишені зерна (жито, пшеницю, овес) й, дочекавшись закінчення ранкової церковної відправи, починали засівати. Народна традиція велить посівати спочатку в рідній оселі, а вже потім іти до чужих людей.

У перший день Нового року дорослі й діти, переважно чоловічої статі, ходили від хати до хати, символічно засіваючи хлібні зерна і бажаючи господарям щастя, здоров’я, щедрого врожаю. Широке розповсюдження мали побажання, виконувані речитативом:

Сійся, родися,
Жито, пшениця,
Всяка пашниця,
Зверху колосиста,
Зі споду корениста.
Будьте з святом здорові,
З Новим роком!

Засівальників сприймали як самих бажаних гостей, запрошували сісти до столу, обдаровували їжою та грішми.

Щедрик, ведрик,
Дайте вареник,
Грудочку кашки,
Кільце ковбаски,
Решетце овса
І колядка вся!

Щедрик ведрик,
Дайте вареник,
Грудочку кашки,
Кільце ковбаски,
Ще того мало –
Дайте ще сала;
Ще того трішки –
дайте лепішки;
(Або) дайте ковбасу,
(Я до) дому понесу,
(А) як дасте кишку,
То з’їм в затишку!

А в полі, полі сам Господь ходив,
Сам Господь ходив, жито породив,
Жито-пшеницю, всяку пашницю.
Діва Марія за Ним ходила,
За Ним ходила, Його просила:
А вроди, Боже, жито-пшеницю,
Жито-пшеницю, всяку пашницю!

Сію, вію, посіваю,
З Новим Роком поздоровляю!
Многая літа!

14/01/2015 This post was written by Categories: Новини Comments are off for this post